Przekazanie darowizny na rzecz funduszu inwestycyjnego naszej parafii, to nie tylko wyraz naszej troski i zaangażowania we wspólne dzieło jakim jest dokończenie prac przy elewacji ścian gładkich naszego kościoła, ale również dobry sposób na zapłacenie niższego podatku. Chcąc pomóc możemy przy okazji skorzystać z ulgi.
Co to jest darowizna i jakie darowizny uprawniają do ulgi?
Kodeks cywilny określa zakres i definicje darowizny – jest to umowa pomiędzy dwiema stronami, darczyńcą i obdarowanym, w której darczyńca przekazuje świadczenie w postaci np. nieruchomości, przedmiotu czy pieniędzy obdarowanemu. Kluczową cechą tego świadczenia jest jego nieodpłatność.
W przypadku darowizny pieniężnej, do zawarcia umowy nie jest konieczna jej pisemna forma. Umowa zostaje wtedy zawarta w momencie jej realizacji tzn. gdy kwota pieniężna jest przekazywana obdarowanemu.
Ulga podatkowa z tytułu darowizn przysługuje osobom, które w roku podatkowym, za który się rozliczają, przekazały darowizny na:
- cele kultu religijnego,
- działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła,
- cele krwiodawstwa,
- lub działalność pożytku publicznego.
Odliczeniu nie podlegają darowizny np. na rzecz:
- osób fizycznych,
- partii politycznych,
- państwowych oraz samorządowych jednostek publicznych (m.in. administracji rządowej, sądów, uczelni, szkół, szpitali, bibliotek),
- związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Nie możemy również odliczyć darowizn, które zostały nam w jakiejkolwiek formie zwrócone, które zaliczyliśmy jako koszty uzyskania przychodu, a także odliczonych wcześniej na podstawie innych przepisów.
Jak duża jest ulga podatkowa wynikająca z darowizny?
Darowizny na działalność pożytku publicznego (i inne ww. cele) odliczamy od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. Kwota, jaką odliczamy, nie może być wyższa niż 6% naszego dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszt jego uzyskania).
Dodatkowo, limit 6% dochodu jest wspólny dla wszystkich darowizn, z tytułu których przysługuje nam ulga (sumujemy darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego oraz krwiodawstwa).
Jak informuje Ministerstwo Finansów, jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT (podatek od towarów i usług), za kwotę darowizny uważa się wartość towaru plus VAT, czyli generalnie kwotę brutto.
Darowiznę odliczamy w formularzu PIT-36 lub PIT-37 (podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej). Jeśli rozliczamy się na zasadach ryczałtu, wtedy skorzystamy z PIT-28. Do wskazania ulg przyda nam się też załącznik PIT/O (PIT 0).
Potwierdzenie darowizny
Gdy przekazaliśmy darowiznę niepieniężną, potrzebować będziemy potwierdzenia, na którym będą:
- dane identyfikujące darczyńcę i obdarowanego,
- wartość darowizny,
- oświadczenie obdarowanego, że przyjął darowiznę (nie jest ono wymagane przy darowiźnie pieniężnej; może być w formie osobnego dokumentu).
W sytuacji darowizny niepieniężnej za potwierdzenie dobrze posłuży nam pisemna umowa darowizny lub akt notarialny. Wymienione dokumenty trzeba posiadać, ponieważ na żądanie organu skarbowego będziemy musieli je przedstawić do kontroli. Nie załączamy ich jednak bezpośrednio do rozliczenia.
1% podatku na OPP a przekazanie darowizny
Obok odliczeń darowizn, które są preferencją podatkową, niezależnie można przekazać 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Robi się to w ramach swojego corocznego rozliczenia z fiskusem i nie wpływa to na wartość darowizn oraz limit ich odliczenia.
Źródło: https://www.szlachetnapaczka.pl/jedenprocent/artykuly/pomagasz-innym-pomagasz-sobie-odliczenie-podatkowe-z-tytulu-darowizny/