Kiedy kończy się okres Bożego Narodzenia?
Okres liturgiczny Bożego Narodzenia kończy się świętem Chrztu Pańskiego. Istnieje jednak wiele tradycji, zwyczajów i form autentycznej pobożności, za którymi kryją się wielowiekowe tradycje, często niewyrażane już wprost przez normy i nakazy.
Tak jest również z końcem okresu Bożego Narodzenia. Wiele kalendarzy liturgicznych pod datą 2 lutego przypomina, że można w tym dniu śpiewać kolędy.
Choinka i szopka na rzymskim Placu św. Piotra stoją aż do Ofiarowania Pańskiego, a przecież rzymskie zwyczaje liturgiczne są dla katolików wzorem. Przyczyną zamieszania jest zapis przedsoborowego Kalendarza, który w Ofiarowaniu Pańskim widział koniec bożonarodzeniowych obchodów. Wiązało się to ze zmianą koloru szat, antyfon, hymnów itd. Kalendarz został zmieniony, natomiast tradycje pozostały – dowodem są odżywające tu i tam spory, jak długo śpiewać kolędy…
Nie wydaje się jednak, by był to problem. Warto poszerzać swoją wiedzę na temat naszej wiary, tradycji Kościoła. Nie wolno ustawać w zbliżaniu się do Boga, w swoim rozwoju duchowym.
Poniżej prezentujemy dekoracje zaprojektowane i wykonane na okazję Bożego Narodzenia przez zakrystiankę siostrę Robertę w naszym kościele parafialnym. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/11090/nd/Kiedy-konczy-sie-okres-Bozego-Narodzenia
Nasza parafialna szopka
Dziękujemy za przygotowanie naszej świątyni na Uroczystość Bożego Narodzenia:
- za dar choinek
- za wykonane prace elektryczne, które umożliwiły oświetlenie choinek przed kościołem
- za ubranie choinek i wykonanie ręcznych ozdób choinkowych
- za piękne wykonanie nowej szopki i odnowienie figur bożonarodzeniowych
- za ozdobienie ołtarzy stroikami
- za dar nowych obrusów na ołtarze
- za dar składanych ofiar na kwiaty i oświetlenie choinkowe
Dziękuję wszystkim za dobroć, życzliwość, za zrozumienie i ofiarność. Bóg zapłać!